Одним з небезпечних варіантів руйнувань металів є міжкристалітна корозія (МКК), тобто руйнування металів уздовж кордонів кристалів (зерен). Візуально цей процес неможливо визначити, при цьому матеріал втрачає свої характеристики і пластичність. У лабораторії ТОВ «ЦПДК» ви можете замовити випробування на стійкість до міжкристалітної корозії відповідно до ГОСТ 6032.
Причини виникнення міжкристалітної корозії:
- висока температура середовища і період витримки металу в ній;
- наявність в сплаві легуючих добавок, які схильні до перепассіваціі;
- агресивність експлуатаційної середовища.
Часто зустрічається ножова корозія. Вона відзначається на зварних з’єднаннях. Ножове руйнування вважається локальним, воно протікає між швом і основним металом. У більшості випадків такого руйнування піддаються зварні з’єднання.
Тому цей вид випробувань виконується в комплексі заходів по контролю аустенитно-феритних, аустенітних, аустенитно-мартенситних, феритних і інших корозійностійких сталей, а також наплавленого металу і зварних з’єднань.
Найпоширеніший метод МКК – АМУ. Зразки витримуються в розчині сірчанокислої міді і сірчаної кислоти в присутності металічної міді.
У розчині зразок знаходиться певний проміжок часу. Потім його виймають, загинають і розглядають за допомогою лупи або мікроскопа. Якщо на зразках будуть виявлені тріщини, то метал визнається нестійким до міжкристалітної корозії.
Як випливає підготовка зразків для проведення випробувань на стійкість проти МКК. Заготовки для них вирізують з:
- осьової області сортового прокату;
- поверхневих ділянок листової сталі;
- осьової області трубних заготовок і нержавіючих труб;
- тіла або напусків поковок;
- осьової зони металу зварного шва; поверхневих ділянок наплавленого металу.
Заготовки повинні мати такі геометричні параметри, які дають можливість підготувати потрібну за умовами випробувань число зразків. Останні можуть бути плоскими, кільцеподібними, сегментними, у вигляді патрубків, циліндричними.